| Metric | Q1 2018 | Q4 2017 | Q1 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $115.0K | $216.0K | $2M | -46.8% | -93.0% |
| Op. Income | -$211.0K | -$24.0K | $1M | -779.2% | -116.6% |
| Gross Margin | 93.0% | 95.8% | 98.1% | -2.8pp | -5.1pp |
| Net Margin | -183.5% | -11.1% | 77.6% | -172.4pp | -261.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.00 | $0.22 | -776.2% | -116.7% |
| Free Cash Flow | $319.0K | -$16M | $12.0K | 102.0% | 2558.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $115.0K |
| Cost of Revenue | $8.0K |
| GROSS PROFIT | $107.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $318.0K |
| SG&A Expenses | $318.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $318.0K |
| Cost & Expenses | $326.0K |
| OPERATING INCOME | -$211.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$211.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$211.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$211.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$211.0K |
| D&A | $6.0K |
| EBIT | -$211.0K |
| EBITDA | -$205.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$211.0K |
| Depreciation & Amortization | $6.0K |
| Stock-Based Compensation | $31.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $352.0K |
| Change in Working Capital | $141.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $319.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | $256.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $256.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8.0K |
| Other Financing Activities | $8.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8.0K |
| FREE CASH FLOW | $319.0K |
| Net Change in Cash | $575.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $30.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $40.0K |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | -$40.0K |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $21M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $938.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $938.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $32M |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |