| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $22M | $21M | 0.3% | 5.3% |
| Op. Income | $8M | $10M | $12M | -19.2% | -37.6% |
| Gross Margin | 84.4% | 92.2% | 105.8% | -7.8pp | -21.4pp |
| Net Margin | 26.7% | 33.6% | 45.4% | -6.9pp | -18.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.71 | $0.89 | $1.15 | -20.2% | -38.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | $1M | $8M | -225.5% | -120.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $268.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $268.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $268.0K |
| Stock-Based Compensation | $131.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$253.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$400.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$45M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$16M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$61M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $180M |
| Short-Term Investments | $518M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $707M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $160.0K |
| Long-Term Investments | $1.0B |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $75M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $26M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $25M |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | $154M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$19M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $166M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $166M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$180M |