| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $23M | $22M | $22M | 4.5% | 4.9% |
| Op. Income | $10M | $7M | $10M | 31.8% | 1.8% |
| Gross Margin | 91.9% | 86.6% | 92.2% | 5.3pp | -0.3pp |
| Net Margin | 31.9% | 26.8% | 33.6% | 5.1pp | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.89 | $0.71 | $0.89 | 25.4% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $9M | $4M | $1M | 144.5% | 622.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $21M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $265.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $21M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $265.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $265.0K |
| Stock-Based Compensation | $201.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$183.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$33M |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$51.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $46M |
| NET CASH FROM FINANCING | $44M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $166M |
| Short-Term Investments | $517M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $684M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $1.1B |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $120M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $25M |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | $169M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $185M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $185M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$166M |