| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | — | $34M | — | -6.7% |
| Op. Income | $3M | — | $6M | — | -52.3% |
| Gross Margin | 65.6% | — | 60.2% | — | 5.5pp |
| Net Margin | 6.8% | — | 11.5% | — | -4.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.27 | — | $0.52 | — | -48.1% |
| Free Cash Flow | $208.9K | — | -$7M | — | 103.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $29M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $822.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $29M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $822.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $122.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$16M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$49M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$59M |
| Net Debt Issuance | -$25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$574.5K |
| Other Financing Activities | $64M |
| NET CASH FROM FINANCING | $52M |
| FREE CASH FLOW | $208.9K |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $31M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $463M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $478M |
| TOTAL ASSETS | $508M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $378M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $384M |
| Long-Term Debt | $69M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $450M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | $19M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $290.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $58M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $508M |
| Total Debt | $69M |
| Net Debt | $60M |