| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $34M | — | $30M | — | 12.0% |
| Op. Income | $6M | — | $6M | — | 0.3% |
| Gross Margin | 60.2% | — | 60.6% | — | -0.5pp |
| Net Margin | 11.5% | — | 12.6% | — | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.52 | — | $0.52 | — | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | $8M | — | -191.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $986.6K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $986.6K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $986.6K |
| Stock-Based Compensation | $130.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $434.2K |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$19M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $63M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$67M |
| NET CASH FROM FINANCING | $73.8K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $416M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $430M |
| TOTAL ASSETS | $454M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $377M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $381M |
| Long-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $412M |
| Common Stock | $23M |
| Additional Paid-In Capital | $25M |
| Retained Earnings | $18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $46.2K |
| Other Equity | -$23M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $454M |
| Total Debt | $62M |
| Net Debt | $52M |