| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $392.0K | — | $2M | — | -73.9% |
| Op. Income | -$59M | — | -$56M | — | -6.7% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -13351.8% | — | -3604.7% | — | -9747.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.74 | — | $-0.77 | — | 3.9% |
| Free Cash Flow | -$46M | — | -$57M | — | 18.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $392.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $392.0K |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | -$59M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$52M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $568.0K |
| EBIT | -$58M |
| EBITDA | -$57M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$52M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$46M |
| Capital Expenditure | -$137.5K |
| Acquisitions (Net) | -$10M |
| Purchases of Investments | -$112M |
| Sales/Maturities of Investments | $120M |
| Other Investing Activities | -$97.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $30M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $31M |
| FREE CASH FLOW | -$46M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $79M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $110M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $200.0K |
| Long-Term Investments | $18M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $34M |
| TOTAL ASSETS | $144M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $45M |
| TOTAL LIABILITIES | $56M |
| Common Stock | $71.0K |
| Additional Paid-In Capital | $366M |
| Retained Earnings | -$278M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $88M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $88M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $144M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$11M |