| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | — | $58M | — | 3.3% |
| Op. Income | $9M | — | $7M | — | 19.7% |
| Gross Margin | 52.4% | — | 49.2% | — | 3.2pp |
| Net Margin | 10.5% | — | 9.3% | — | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.52 | — | $1.27 | — | 19.7% |
| Free Cash Flow | $11M | — | $10M | — | 9.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $55M |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $55M |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $908.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$250.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$19M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26M |
| Net Debt Issuance | $21M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $724M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $764M |
| TOTAL ASSETS | $783M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $589M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $629M |
| Long-Term Debt | $81M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $92M |
| TOTAL LIABILITIES | $722M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $33M |
| Retained Earnings | $38M |
| Treasury Stock | -$13M |
| Accum. Other Comp. Income | -$115.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $62M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $62M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $783M |
| Total Debt | $121M |
| Net Debt | $105M |