| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $22M | $11M | 10.1% | 123.5% |
| Op. Income | -$37M | -$36M | -$42M | -4.4% | 11.2% |
| Gross Margin | 22.1% | 13.9% | 16.8% | 8.2pp | 5.3pp |
| Net Margin | -159.5% | -158.1% | -385.6% | -1.5pp | 226.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.95 | $-0.89 | $-2.29 | -6.7% | 58.5% |
| Free Cash Flow | -$25M | -$28M | -$30M | 11.9% | 19.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | -$37M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | $174.0K |
| NET INCOME | -$39M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$35M |
| EBITDA | -$31M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$39M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$24M |
| Capital Expenditure | -$373.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$55M |
| Sales/Maturities of Investments | $43M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $633.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $139M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $23M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $263M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $68M |
| TOTAL ASSETS | $331M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $26M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $82M |
| Long-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $69M |
| TOTAL LIABILITIES | $151M |
| Common Stock | $42.0K |
| Additional Paid-In Capital | $995M |
| Retained Earnings | -$816M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $192.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $180M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $180M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $331M |
| Total Debt | $70M |
| Net Debt | $19M |