| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $24M | $17M | 6.1% | 50.6% |
| Op. Income | -$26M | -$37M | -$177M | 30.8% | 85.4% |
| Gross Margin | 28.6% | 22.1% | -2.2% | 6.5pp | 30.8pp |
| Net Margin | -91.9% | -159.5% | -1028.9% | 67.6pp | 937.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.55 | $-0.95 | $-6.03 | 42.1% | 90.9% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$25M | -$54M | 71.1% | 86.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | -$26M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $741.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | $131.0K |
| NET INCOME | -$24M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$24M |
| Sales/Maturities of Investments | $25M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$469.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $66.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $48M |
| Short-Term Investments | $140M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $21M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $256M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $23M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $61M |
| TOTAL ASSETS | $318M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $24M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $83M |
| Long-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $67M |
| TOTAL LIABILITIES | $150M |
| Common Stock | $44.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$840M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$439.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $167M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $167M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $318M |
| Total Debt | $68M |
| Net Debt | $20M |