| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $11M | $9M | 57.5% | 101.3% |
| Op. Income | -$177M | -$42M | -$34M | -321.7% | -418.0% |
| Gross Margin | -2.2% | 16.8% | 30.3% | -19.0pp | -32.5pp |
| Net Margin | -1028.9% | -385.6% | -378.6% | -643.3pp | -650.3pp |
| EPS (Diluted) | $-6.03 | $-2.29 | $-1.90 | -163.3% | -217.4% |
| Free Cash Flow | -$54M | -$30M | -$22M | -77.3% | -142.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | -$376.0K |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | $99M |
| Operating Expenses | $177M |
| Cost & Expenses | $194M |
| OPERATING INCOME | -$177M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $104.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$177M |
| Income Tax Expense | $282.0K |
| NET INCOME | -$177M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$175M |
| EBITDA | -$168M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$177M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $104M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$53M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $32M |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $20M |
| Other Investing Activities | $168.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $46M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $18.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $18.0K |
| FREE CASH FLOW | -$54M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $141M |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $29M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $320M |
| PP&E (Net) | $37M |
| Goodwill | $67M |
| Intangible Assets | $30M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $144M |
| TOTAL ASSETS | $464M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $31M |
| Other Current Liabilities | -$9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $73M |
| Long-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $69M |
| TOTAL LIABILITIES | $141M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $942M |
| Retained Earnings | -$619M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$179.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $323M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $323M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $464M |
| Total Debt | $71M |
| Net Debt | -$45M |