| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $1M | $4M | 154.0% | -19.9% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | $140.0K | 10.2% | -2083.6% |
| Gross Margin | 33.1% | -39.2% | 66.0% | 72.4pp | -32.9pp |
| Net Margin | -88.3% | -257.7% | -39.9% | 169.4pp | -48.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.01 | $-1.16 | $-0.98 | 12.9% | -3.1% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$1M | 4.0% | -71.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $88.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $98.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $2.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $115.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $115.0K |
| Stock-Based Compensation | $274.0K |
| Deferred Income Tax | $524.0K |
| Other Non-Cash Items | -$274.0K |
| Change in Working Capital | $22.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$174.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $35.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$139.0K |
| Net Debt Issuance | $12.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $12.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $511.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $612.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $336.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $948.0K |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $980.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $578.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $55.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $294M |
| Retained Earnings | -$293M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $898.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $898.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $2.0K |
| Net Debt | -$5M |