| Metric | Q3 2019 | Q2 2019 | Q3 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $8M | $4M | 15.2% | 102.4% |
| Op. Income | -$6M | -$5M | -$4M | -14.0% | -38.3% |
| Gross Margin | 30.8% | 43.2% | 25.9% | -12.4pp | 4.9pp |
| Net Margin | -96.8% | -71.5% | -99.6% | -25.3pp | 2.8pp |
| EPS (Diluted) | $-3.10 | $-2.02 | $-1.64 | -53.5% | -89.0% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$2M | -$3M | -333.6% | -114.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $590.0K |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $227.0K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $485.0K |
| Stock-Based Compensation | $356.0K |
| Deferred Income Tax | -$173.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$272.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $20M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $408.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $359.0K |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $670.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $33M |
| TOTAL LIABILITIES | $42M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $305M |
| Retained Earnings | -$323M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | $16M |