| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $538.0K | 9.2% | 148.3% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | -2.0% | 1.4% |
| Gross Margin | 6.2% | 5.0% | -33.8% | 1.2pp | 40.0pp |
| Net Margin | -554.9% | -385.9% | -1390.3% | -168.9pp | 835.5pp |
| EPS (Diluted) | $-4.85 | $-3.09 | $-5.65 | -57.0% | 14.2% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$1M | -$1M | -9.1% | -23.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $83.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $15.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $2.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $38.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $38.0K |
| Stock-Based Compensation | $174.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $606.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$76.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$76.0K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $889.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $305.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $445.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $371.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $816.0K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $818.0K |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $28M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $254M |
| Retained Earnings | -$278M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$25M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$25M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | $7M |