| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | — | $86M | — | -21.3% |
| Op. Income | -$30M | — | -$43M | — | 28.8% |
| Gross Margin | 17.5% | — | 19.5% | — | -1.9pp |
| Net Margin | -56.8% | — | -37.1% | — | -19.7pp |
| EPS (Diluted) | $-4.77 | — | $-3.98 | — | -19.8% |
| Free Cash Flow | $17M | — | $33M | — | -49.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $98M |
| OPERATING INCOME | -$30M |
| Interest Income | $45M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$38M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $23.0K |
| Deferred Income Tax | $20M |
| Other Non-Cash Items | $36M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$177M |
| Sales/Maturities of Investments | $183M |
| Other Investing Activities | $191M |
| NET CASH FROM INVESTING | $196M |
| Net Debt Issuance | -$42M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$132M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$173M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | $41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $151M |
| Short-Term Investments | $302M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $456M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $832.0K |
| Long-Term Investments | $688M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $777M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $37M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $37M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $421.0K |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | -$37M |
| Treasury Stock | -$20.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $88M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $88M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $47M |
| Net Debt | -$104M |