| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $86M | — | $81M | — | 5.8% |
| Op. Income | -$43M | — | $23M | — | -285.8% |
| Gross Margin | 19.5% | — | 73.4% | — | -54.0pp |
| Net Margin | -37.1% | — | 20.4% | — | -57.5pp |
| EPS (Diluted) | $-3.98 | — | $2.17 | — | -283.4% |
| Free Cash Flow | $33M | — | $24M | — | 38.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $69M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $60M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$43M |
| Income Tax Expense | -$11M |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$40M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $41.0K |
| Deferred Income Tax | -$15M |
| Other Non-Cash Items | $77M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$98M |
| Sales/Maturities of Investments | $228M |
| Other Investing Activities | -$34M |
| NET CASH FROM INVESTING | $95M |
| Net Debt Issuance | -$64M |
| Common Stock Repurchased | -$54.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $28M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$40M |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | $90M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $110M |
| Short-Term Investments | $310M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $425M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $924M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $67M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| Long-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $44M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $419.0K |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | $1M |
| Treasury Stock | -$20.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $128M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $128M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $89M |
| Net Debt | -$21M |