| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $71M | — | $68M | — | 4.5% |
| Op. Income | $17M | — | $19M | — | -6.3% |
| Gross Margin | 69.8% | — | 69.2% | — | 0.6pp |
| Net Margin | 18.9% | — | 19.3% | — | -0.4pp |
| EPS (Diluted) | $2.07 | — | $1.94 | — | 6.7% |
| Free Cash Flow | $12M | — | $7M | — | 75.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $53M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $53M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $117.0K |
| Deferred Income Tax | -$916.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$747.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$787.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$229M |
| Sales/Maturities of Investments | $151M |
| Other Investing Activities | -$73M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$152M |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | -$71.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $158M |
| NET CASH FROM FINANCING | $134M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $1.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $98M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $915M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $65M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $83M |
| Retained Earnings | $29M |
| Treasury Stock | -$702.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$501.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $111M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $111M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $163M |
| Net Debt | $148M |