| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66M | — | $56M | — | 18.9% |
| Op. Income | $18M | — | $16M | — | 7.7% |
| Gross Margin | 64.3% | — | 68.2% | — | -4.0pp |
| Net Margin | 18.9% | — | 20.8% | — | -1.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.86 | — | $1.79 | — | 3.9% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $8M | — | -39.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $53M |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $53M |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$482.0K |
| Other Non-Cash Items | -$633.0K |
| Change in Working Capital | -$644.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$48M |
| Sales/Maturities of Investments | $44M |
| Other Investing Activities | -$82M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$95M |
| Net Debt Issuance | $60M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $61M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $786M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $864M |
| TOTAL ASSETS | $885M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $58M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $646M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $713M |
| Long-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $76M |
| TOTAL LIABILITIES | $789M |
| Common Stock | $336.0K |
| Additional Paid-In Capital | $82M |
| Retained Earnings | $14M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $567.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $96M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $96M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $885M |
| Total Debt | $134M |
| Net Debt | $116M |