| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $618.0K | $617.0K | $353.0K | 0.2% | 75.1% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$4M | -32.4% | 19.4% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -436.2% | -318.5% | -1348.4% | -117.8pp | 912.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | $-0.15 | $-0.36 | -26.7% | 47.2% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | $7M | 3.7% | -133.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $618.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $618.0K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $935.0K |
| SG&A Expenses | $935.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $186.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $157.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$157.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $1.0K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $1.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $856.8K |
| Change in Working Capital | -$431.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$2.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | -$1.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $159.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20M |
| PP&E (Net) | $18.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $18M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $39M |
| Account Payables | $571.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $18.0K |
| Deferred Revenue NC | $14M |
| Deferred Tax Liabilities | $11.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $443.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $163.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$56M |
| Accum. Other Comp. Income | $401.0K |
| Other Equity | $75M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $39M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$4M |