| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $674.0K | — | -100.0% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$4M | -5.8% | 17.3% |
| EPS (Diluted) | $0.22 | $0.04 | $-0.03 | 494.6% | 840.7% |
| Free Cash Flow | $2M | -$1M | -$3M | 240.1% | 182.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $261.0K |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $54.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $54.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | $17 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $32.8K |
| Sales/Maturities of Investments | $94M |
| Other Investing Activities | $5.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $94M |
| Net Debt Issuance | -$30M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$30M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $66M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85M |
| Short-Term Investments | $68M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $533.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $153M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $30M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $184M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $100.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $488.0K |
| Additional Paid-In Capital | $323M |
| Retained Earnings | -$147M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $177M |
| Minority Interest | -$911.0K |
| TOTAL EQUITY | $176M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $184M |
| Total Debt | $486.0K |
| Net Debt | -$84M |