| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $674.0K | $666.0K | $681.0K | 1.2% | -1.0% |
| Op. Income | -$11M | -$11M | -$6M | -1.5% | -86.6% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -1562.8% | -1565.3% | -764.6% | 2.6pp | -798.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.27 | $-0.17 | 0.0% | -58.8% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$10M | -$6M | 17.8% | -45.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $674.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $674.0K |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $380.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $350.0K |
| Interest Expense | $350.0K |
| Other Income/Expenses | $350.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$534.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $15.0K |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $15.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $320.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$18.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$105M |
| Sales/Maturities of Investments | $115M |
| Other Investing Activities | $2.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$67.9K |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $104M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $958.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $135M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $684.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $162M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $233.0K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $744.0K |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $11.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $81.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $463.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$147M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $301M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $154M |
| Minority Interest | -$660.0K |
| TOTAL EQUITY | $153M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $162M |
| Total Debt | $977.0K |
| Net Debt | -$29M |