| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $641.0K | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$10M | — | -$7M | — | -35.6% |
| Gross Margin | 23.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | -1710.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.87 | — | $-0.67 | — | -29.9% |
| Free Cash Flow | $5M | — | -$5M | — | 193.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $641.0K |
| Cost of Revenue | $490.0K |
| GROSS PROFIT | $151.0K |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $474.0K |
| Interest Expense | $11.0K |
| Other Income/Expenses | -$17.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $4.0K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $4.0K |
| Stock-Based Compensation | $634.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$62.0K |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$9.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$31M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | -$2.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $694.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $27M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $198.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $31M |
| PP&E (Net) | $16.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $43M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $48.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $14.0K |
| Deferred Revenue NC | $13M |
| Deferred Tax Liabilities | $11.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $390.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $157.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$46M |
| Accum. Other Comp. Income | $106.0K |
| Other Equity | $72M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $43M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$4M |