| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $184.3K | — | $197.4K | — | -6.7% |
| Op. Income | $3M | — | -$2M | — | 218.4% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -1815.1% | — | -790.9% | — | -1024.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.57 | — | $-0.29 | — | -96.6% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$2M | — | -38.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $184.3K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $184.3K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $13.1K |
| Interest Expense | $199.1K |
| Other Income/Expenses | -$184.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $90.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $14.7K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $14.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $768.5K |
| Change in Working Capital | $259.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$2.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$475.4K |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$3.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $200.3K |
| Net Receivables | $88.1K |
| Inventory | $18.3K |
| Other Current Assets | $539.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $4.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8.9K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18.4K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $47.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $597.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $644.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $872.4K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $872.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $80.1K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$120.8K |
| Other Equity | $22M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$4M |