| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$3M | — | -$3M | — | -6.8% |
| EPS (Diluted) | $-0.62 | — | $-0.58 | — | -6.9% |
| Free Cash Flow | $0 | — | -$2M | — | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $24.7K |
| Interest Expense | $14.5K |
| Other Income/Expenses | $10.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $15.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $31.9K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $31.9K |
| Stock-Based Compensation | $807.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $254.0K |
| Change in Working Capital | $465.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $900.0K |
| Other Investing Activities | $1.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | $901.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | -$517.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $100.0K |
| Net Receivables | $71.6K |
| Inventory | $17.9K |
| Other Current Assets | $7.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $43.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $54.1K |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $47.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $411.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $458.6K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $162.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $162.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $620.6K |
| Common Stock | $57.6K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$13M |
| Accum. Other Comp. Income | -$77.8K |
| Other Equity | $14M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $830.3K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $830.3K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$1M |