| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$180.1K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 46.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | 1.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $472.1K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $48.8K |
| Selling & Marketing | $694.4K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $132.8K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$180.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $16.1K |
| Other Income/Expenses | $235.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $55.9K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $55.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55.9K |
| D&A | $132.8K |
| EBIT | $72.0K |
| EBITDA | $204.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $55.9K |
| Depreciation & Amortization | $132.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $403.6K |
| Change in Working Capital | $323.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $915.6K |
| Capital Expenditure | -$443.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $455 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$443.1K |
| Net Debt Issuance | -$111.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$73.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$184.1K |
| FREE CASH FLOW | $472.1K |
| Net Change in Cash | $287.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $105.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $8.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $126.1K |
| Other Non-Current Assets | $20.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $374.1K |
| Short-Term Debt | $113.9K |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $135.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $362.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $262.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $625.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $21.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $476.8K |
| Net Debt | -$807.9K |