| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $10M | — | -52.6% |
| Op. Income | $3M | — | $3M | — | -0.4% |
| Gross Margin | 76.4% | — | 36.8% | — | 39.6pp |
| Net Margin | 66.3% | — | 30.9% | — | 35.4pp |
| EPS (Diluted) | $2.60 | — | $33.80 | — | -92.3% |
| Free Cash Flow | $5M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $18.0K |
| General & Administrative | $295.0K |
| SG&A Expenses | $493.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $493.0K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $39.0K |
| Interest Expense | $87.0K |
| Other Income/Expenses | -$5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$47.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $559.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $18.0K |
| General & Administrative | $295.0K |
| SG&A Expenses | $493.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $493.0K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $39.0K |
| Interest Expense | $87.0K |
| Other Income/Expenses | -$5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$47.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $559.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $559.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$36.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$120.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$120.0K |
| Net Debt Issuance | -$3.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $197.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $194.0K |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $936.0K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $10.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $40M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1.0K |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $488.0K |
| Other Non-Current Assets | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $68M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $30.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $200.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $16.0K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $63M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $63M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $63M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $68M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$34M |