| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $10M | — | -5.7% |
| Op. Income | $3M | — | $3M | — | -4.0% |
| Gross Margin | 36.8% | — | 39.7% | — | -2.9pp |
| Net Margin | 30.9% | — | 31.1% | — | -0.2pp |
| EPS (Diluted) | $33.80 | — | $36.00 | — | -6.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $535.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $535.0K |
| Cost & Expenses | -$7M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $39.0K |
| Interest Expense | $46.0K |
| Other Income/Expenses | $5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $30.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $456.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $34 |
| EPS Diluted | $34 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $535.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $535.0K |
| Cost & Expenses | -$7M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $39.0K |
| Interest Expense | $46.0K |
| Other Income/Expenses | $5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $30.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $456.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $34 |
| EPS Diluted | $34 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $859.0K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $5.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2.0K |
| Long-Term Investments | $10.0K |
| Tax Assets | $293.0K |
| Other Non-Current Assets | -$12.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $56M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $45.0K |
| Other Current Liabilities | $560.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $159.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $51M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$92.0K |
| Other Equity | -$10.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $53M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $53M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $56M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$23M |