| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | $1.4B | — | 3.7% | — |
| Op. Income | $164M | $149M | — | 10.3% | — |
| Gross Margin | 12.1% | 11.4% | — | 0.7pp | — |
| Net Margin | 7.4% | 7.0% | — | 0.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.39 | $0.35 | — | 11.4% | — |
| Free Cash Flow | $238M | $38M | — | 528.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $181M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $164M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $100.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $164M |
| Income Tax Expense | $53M |
| Net Income from Continuing Ops | $111M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $111M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $111M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $177M |
| EBITDA | $177M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $181M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $164M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $100.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $164M |
| Income Tax Expense | $53M |
| Net Income from Continuing Ops | $111M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $111M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $111M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $177M |
| EBITDA | $177M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $111M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $11M |
| Other Non-Cash Items | -$33M |
| Change in Working Capital | $149M |
| OPERATING CASH FLOW | $238M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $447M |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$760M |
| Net Debt Issuance | $544M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$49M |
| Other Financing Activities | $200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $498M |
| FREE CASH FLOW | $238M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10.0B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | -$277M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $277M |
| Long-Term Investments | $2.8B |
| Tax Assets | $52M |
| Other Non-Current Assets | -$3.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $52M |
| TOTAL ASSETS | $18.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $27M |
| Long-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue NC | -$1.6B |
| Deferred Tax Liabilities | $52M |
| Other Non-Current Liabilities | $12.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $14.4B |
| Common Stock | $263M |
| Additional Paid-In Capital | $710M |
| Retained Earnings | $3.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $387M |
| Other Equity | -$41M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18.8B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | -$8.4B |