| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.8B | $1.8B | $1.8B | 2.3% | -0.7% |
| Op. Income | $197M | $249M | -$55M | -21.0% | 457.6% |
| Gross Margin | 65.9% | 65.9% | 64.9% | 0.1pp | 1.0pp |
| Net Margin | 8.6% | 11.4% | -2.2% | -2.7pp | 10.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.54 | $0.68 | $-0.13 | -20.6% | 515.4% |
| Free Cash Flow | $91M | $157M | $125M | -42.1% | -27.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $613M |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $989M |
| Operating Expenses | $989M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $197M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $200.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $197M |
| Income Tax Expense | $41M |
| Net Income from Continuing Ops | $156M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $156M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $156M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $218M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $613M |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $989M |
| Operating Expenses | $989M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $197M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $200.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $197M |
| Income Tax Expense | $41M |
| Net Income from Continuing Ops | $156M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $156M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $156M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $218M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $156M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$26M |
| Other Non-Cash Items | $43M |
| Change in Working Capital | -$81M |
| OPERATING CASH FLOW | $91M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$466M |
| Sales/Maturities of Investments | $648M |
| Other Investing Activities | $18M |
| NET CASH FROM INVESTING | $201M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$220M |
| Common Dividends Paid | -$70M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$289M |
| FREE CASH FLOW | $91M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $96M |
| Short-Term Investments | $853M |
| Net Receivables | $8.3B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$9.3B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $15.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$15.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $25.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $399M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$825M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $47M |
| Other Non-Current Liabilities | -$1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $19.7B |
| Common Stock | $285M |
| Additional Paid-In Capital | $832M |
| Retained Earnings | $5.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$469M |
| Other Equity | -$64M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25.9B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.5B |