| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.3B | $2.4B | $2.0B | -4.3% | 11.2% |
| Op. Income | $396M | $630M | $499M | -37.2% | -20.7% |
| Gross Margin | 72.7% | 74.6% | 28.2% | -1.9pp | 44.5pp |
| Net Margin | 14.0% | 21.3% | 19.6% | -7.3pp | -5.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.05 | $1.68 | $1.34 | -37.5% | -21.6% |
| Free Cash Flow | $219M | $296M | $222M | -25.9% | -1.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $616M |
| GROSS PROFIT | $1.6B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $1.2B |
| Operating Expenses | $1.2B |
| Cost & Expenses | $1.9B |
| OPERATING INCOME | $396M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $400.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $396M |
| Income Tax Expense | $80M |
| Net Income from Continuing Ops | $317M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $316M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $316M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $408M |
| EBITDA | $408M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $616M |
| GROSS PROFIT | $1.6B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $1.2B |
| Operating Expenses | $1.2B |
| Cost & Expenses | $1.9B |
| OPERATING INCOME | $396M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $400.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $396M |
| Income Tax Expense | $80M |
| Net Income from Continuing Ops | $317M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $316M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $316M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $408M |
| EBITDA | $408M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $316M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$22M |
| Other Non-Cash Items | -$111M |
| Change in Working Capital | $36M |
| OPERATING CASH FLOW | $219M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $423M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$828M |
| Net Debt Issuance | $643M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$66M |
| Other Financing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $594M |
| FREE CASH FLOW | $219M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $109M |
| Short-Term Investments | $11.1B |
| Net Receivables | $6.7B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$18.0B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $16.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$16.3B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $24.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$612M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $211M |
| Other Non-Current Liabilities | -$1.8B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $17.9B |
| Common Stock | $306M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $5.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $150M |
| Other Equity | -$97M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24.7B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.5B |