| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $764M | $1.9B | $1.9B | -60.4% | -59.1% |
| Op. Income | -$770M | $346M | $518M | -322.5% | -248.6% |
| Gross Margin | -90.7% | 18.9% | 28.7% | -109.7pp | -119.4pp |
| Net Margin | -79.2% | 14.3% | 22.1% | -93.5pp | -101.3pp |
| EPS (Diluted) | $-2.01 | $0.91 | $1.37 | -320.9% | -246.7% |
| Free Cash Flow | $216M | $270M | $136M | -19.9% | 58.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $764M |
| Cost of Revenue | $1.5B |
| GROSS PROFIT | -$693M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $77M |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | -$770M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $400.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$770M |
| Income Tax Expense | -$165M |
| Net Income from Continuing Ops | -$605M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | -$605M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$605M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$758M |
| EBITDA | -$758M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$605M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$172M |
| Other Non-Cash Items | $1.1B |
| Change in Working Capital | -$125M |
| OPERATING CASH FLOW | $216M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$555M |
| Sales/Maturities of Investments | $527M |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$50M |
| Common Dividends Paid | -$63M |
| Other Financing Activities | $200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$114M |
| FREE CASH FLOW | $216M |
| Net Change in Cash | $66M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $145M |
| Short-Term Investments | $9.0B |
| Net Receivables | $5.5B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$14.6B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $13.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$13.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $20.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$575M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $968M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$968M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $15.2B |
| Common Stock | $304M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $3.7B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$69M |
| Other Equity | -$112M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $20.4B |
| Total Debt | $968M |
| Net Debt | $823M |