| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101M | $87M | $130M | 16.2% | -22.6% |
| Op. Income | -$13M | -$27M | -$14M | 53.0% | 9.5% |
| Gross Margin | 72.6% | 72.6% | 77.6% | -0.1pp | -5.0pp |
| Net Margin | -9.3% | -21.7% | -13.1% | 12.4pp | 3.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.17 | $-0.13 | 43.4% | 26.0% |
| Free Cash Flow | -$37M | -$24M | $3M | -55.0% | -1377.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $74M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $669.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $742.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$38M |
| OPERATING CASH FLOW | -$33M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$288.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$288.0K |
| FREE CASH FLOW | -$37M |
| Net Change in Cash | -$37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $73M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $120M |
| Inventory | $33M |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $260M |
| PP&E (Net) | $111M |
| Goodwill | $29M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $42M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $201M |
| TOTAL ASSETS | $461M |
| Account Payables | $30M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $34M |
| TOTAL LIABILITIES | $100M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $302M |
| Retained Earnings | -$68M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $361M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $361M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $461M |
| Total Debt | $41M |
| Net Debt | -$32M |