| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $482M | — | $433M | — | 11.3% |
| Op. Income | -$1M | — | $13M | — | -110.2% |
| Gross Margin | 76.0% | — | 75.4% | — | 0.6pp |
| Net Margin | 0.2% | — | 1.1% | — | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | $0.04 | — | -126.8% |
| Free Cash Flow | $4M | — | $7M | — | -36.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $482M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $366M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $291M |
| SG&A Expenses | $295M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $368M |
| Cost & Expenses | $483M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | $861.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $861.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$937.0K |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $861.0K |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | -$11M |
| Other Non-Cash Items | $45M |
| Change in Working Capital | -$49M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$68M |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $136M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $110M |
| Inventory | $26M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $286M |
| PP&E (Net) | $126M |
| Goodwill | $29M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $39M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $212M |
| TOTAL ASSETS | $498M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $77M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $894.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $35M |
| TOTAL LIABILITIES | $113M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $303M |
| Retained Earnings | -$40M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $385M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $385M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $498M |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | -$92M |