| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $10M | $5M | -23.6% | 43.4% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$868.2K | 14.8% | -39.0% |
| Gross Margin | 16.4% | 8.2% | 25.1% | 8.2pp | -8.6pp |
| Net Margin | -15.4% | -25.7% | 84.2% | 10.3pp | -99.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.38 | $-0.84 | $2.15 | 54.8% | -117.7% |
| Free Cash Flow | -$661.3K | $999.7K | -$446.2K | -166.1% | -48.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $37.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $574.7K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$631.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $574.7K |
| Stock-Based Compensation | $177.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$981.8K |
| Change in Working Capital | $740.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$659.2K |
| Capital Expenditure | -$2.1K |
| Acquisitions (Net) | $307.8K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $136.6K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $442.4K |
| Net Debt Issuance | $478.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $478.6K |
| FREE CASH FLOW | -$661.3K |
| Net Change in Cash | $261.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $696.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $20.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $7.6K |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $40M |
| TOTAL ASSETS | $49M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $22M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $408.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $40M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | -$116M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $921.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | -$414.5K |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $49M |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | $31M |