| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $365M | $315M | $423M | 15.8% | -13.7% |
| Op. Income | $130M | $69M | $137M | 88.1% | -4.9% |
| Gross Margin | 45.4% | 32.9% | 41.1% | 12.5pp | 4.3pp |
| Net Margin | 17.2% | 8.3% | 19.4% | 8.9pp | -2.1pp |
| EPS (Diluted) | $4.61 | $1.92 | $6.17 | 140.1% | -25.3% |
| Free Cash Flow | $92M | $114M | $94M | -19.6% | -1.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $365M |
| Cost of Revenue | $199M |
| GROSS PROFIT | $166M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $235M |
| OPERATING INCOME | $130M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $92M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $63M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $365M |
| Cost of Revenue | $199M |
| GROSS PROFIT | $166M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $235M |
| OPERATING INCOME | $130M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $92M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $63M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $63M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $93M |
| Capital Expenditure | -$755.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$755.0K |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $109M |
| FREE CASH FLOW | $92M |
| Net Change in Cash | $201M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $214M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.4B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $394M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $178M |
| Goodwill | $138M |
| Intangible Assets | $32M |
| Long-Term Investments | $369M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $206M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $923M |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $77M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $725M |
| Long-Term Debt | $449M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $44M |
| Other Non-Current Liabilities | $680M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $78M |
| Retained Earnings | $741M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $823M |
| Minority Interest | $130M |
| TOTAL EQUITY | $953M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $641M |
| Net Debt | $427M |