| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.4B | $1.6B | $1.6B | -12.0% | -15.2% |
| Op. Income | -$49M | $103M | $127M | -147.7% | -138.9% |
| Gross Margin | 8.4% | 13.9% | 14.9% | -5.5pp | -6.5pp |
| Net Margin | -5.6% | 2.8% | 3.3% | -8.4pp | -8.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.49 | $0.27 | $0.32 | -281.5% | -253.1% |
| Free Cash Flow | $87M | $100M | $211M | -13.1% | -58.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $117M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $98M |
| Other Expenses | $51M |
| Operating Expenses | $166M |
| Cost & Expenses | $1.4B |
| OPERATING INCOME | -$49M |
| Interest Income | $300.0K |
| Interest Expense | $64M |
| Other Income/Expenses | -$60M |
| INCOME BEFORE TAX | -$109M |
| Income Tax Expense | -$32M |
| Net Income from Continuing Ops | -$77M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$77M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$77M |
| D&A | $137M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $156M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$77M |
| Depreciation & Amortization | $137M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$35M |
| Other Non-Cash Items | $62M |
| Change in Working Capital | $112M |
| OPERATING CASH FLOW | $201M |
| Capital Expenditure | -$114M |
| Acquisitions (Net) | -$20M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $20M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$114M |
| Net Debt Issuance | -$100.0K |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$31M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$43M |
| FREE CASH FLOW | $87M |
| Net Change in Cash | $44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $221M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $774M |
| Inventory | $696M |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $3.7B |
| Goodwill | $2.1B |
| Intangible Assets | $1.6B |
| Long-Term Investments | $700.0K |
| Tax Assets | $35M |
| Other Non-Current Assets | $56M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.5B |
| TOTAL ASSETS | $9.2B |
| Account Payables | $652M |
| Short-Term Debt | $81M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $211M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $3.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $455M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.8B |
| Common Stock | $158M |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | $941M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$803M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9.2B |
| Total Debt | $3.7B |
| Net Debt | $3.5B |