| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.3B | $2.6B | $2.3B | -11.3% | -0.8% |
| Op. Income | $394M | $565M | $549M | -30.4% | -28.3% |
| Gross Margin | 20.7% | 25.4% | 28.2% | -4.7pp | -7.5pp |
| Net Margin | 13.6% | 16.1% | 16.7% | -2.6pp | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $2.18 | $2.76 | $2.38 | -21.0% | -8.4% |
| Free Cash Flow | $486M | $549M | $495M | -11.5% | -1.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $1.8B |
| GROSS PROFIT | $481M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $87M |
| Cost & Expenses | $1.9B |
| OPERATING INCOME | $394M |
| Interest Income | $500.0K |
| Interest Expense | $36M |
| Other Income/Expenses | -$26M |
| INCOME BEFORE TAX | $368M |
| Income Tax Expense | $53M |
| Net Income from Continuing Ops | $315M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $315M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $315M |
| D&A | $150M |
| EBIT | $398M |
| EBITDA | $548M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $1.8B |
| GROSS PROFIT | $481M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $87M |
| Cost & Expenses | $1.9B |
| OPERATING INCOME | $394M |
| Interest Income | $500.0K |
| Interest Expense | $36M |
| Other Income/Expenses | -$26M |
| INCOME BEFORE TAX | $368M |
| Income Tax Expense | $53M |
| Net Income from Continuing Ops | $315M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $315M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $315M |
| D&A | $150M |
| EBIT | $398M |
| EBITDA | $548M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $315M |
| Depreciation & Amortization | $150M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$36M |
| Other Non-Cash Items | -$21M |
| Change in Working Capital | $138M |
| OPERATING CASH FLOW | $551M |
| Capital Expenditure | -$65M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$50M |
| Net Debt Issuance | -$200M |
| Common Stock Repurchased | -$411M |
| Common Dividends Paid | -$29M |
| Other Financing Activities | $400.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$639M |
| FREE CASH FLOW | $486M |
| Net Change in Cash | -$141M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $164M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.1B |
| Inventory | $945M |
| Other Current Assets | $75M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.3B |
| PP&E (Net) | $3.1B |
| Goodwill | $1.4B |
| Intangible Assets | $1.3B |
| Long-Term Investments | $18M |
| Tax Assets | $82M |
| Other Non-Current Assets | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.9B |
| TOTAL ASSETS | $8.2B |
| Account Payables | $893M |
| Short-Term Debt | $75M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $468M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $2.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $547M |
| Other Non-Current Liabilities | $620M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $5.7B |
| Common Stock | $137M |
| Additional Paid-In Capital | $920M |
| Retained Earnings | $2.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$562M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.2B |
| Total Debt | $3.0B |
| Net Debt | $2.8B |