| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.4B | $1.4B | $1.6B | 2.7% | -8.3% |
| Op. Income | -$48M | -$49M | $95M | 3.7% | -149.9% |
| Gross Margin | 3.6% | 8.4% | 13.3% | -4.8pp | -9.7pp |
| Net Margin | -5.6% | -5.6% | 2.7% | -0.0pp | -8.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.51 | $-0.49 | $0.25 | -4.1% | -304.0% |
| Free Cash Flow | -$144M | $87M | $2M | -265.5% | -6947.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $92M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $98M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | -$48M |
| Interest Income | $100.0K |
| Interest Expense | $63M |
| Other Income/Expenses | -$58M |
| INCOME BEFORE TAX | -$106M |
| Income Tax Expense | -$26M |
| Net Income from Continuing Ops | -$80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$80M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$80M |
| D&A | $147M |
| EBIT | -$41M |
| EBITDA | $105M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$80M |
| Depreciation & Amortization | $147M |
| Stock-Based Compensation | $200.0K |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$103M |
| OPERATING CASH FLOW | -$48M |
| Capital Expenditure | -$96M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$96M |
| Net Debt Issuance | $150M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$32M |
| Other Financing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $118M |
| FREE CASH FLOW | -$144M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $195M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $823M |
| Inventory | $668M |
| Other Current Assets | $55M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $3.6B |
| Goodwill | $2.1B |
| Intangible Assets | $1.5B |
| Long-Term Investments | $100.0K |
| Tax Assets | $40M |
| Other Non-Current Assets | $102M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.4B |
| TOTAL ASSETS | $9.2B |
| Account Payables | $668M |
| Short-Term Debt | $79M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $812M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $3.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $450M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.9B |
| Common Stock | $158M |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | $830M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$821M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9.2B |
| Total Debt | $3.9B |
| Net Debt | $3.7B |