| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $517M | $578M | $480M | -10.5% | 7.8% |
| Op. Income | $45M | $61M | $39M | -26.7% | 14.0% |
| Gross Margin | 41.4% | 37.9% | 40.4% | 3.6pp | 1.0pp |
| Net Margin | 6.9% | 8.5% | 6.6% | -1.5pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.58 | $0.79 | $0.51 | -26.6% | 13.7% |
| Free Cash Flow | -$35M | $6M | -$35M | -733.4% | -1.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $517M |
| Cost of Revenue | $303M |
| GROSS PROFIT | $214M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $154M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $170M |
| Cost & Expenses | $473M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $49M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $36M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $517M |
| Cost of Revenue | $303M |
| GROSS PROFIT | $214M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $154M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $170M |
| Cost & Expenses | $473M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $49M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $36M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $36M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $270.0K |
| Other Non-Cash Items | $583.0K |
| Change in Working Capital | -$56M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $43.0K |
| Purchases of Investments | -$121M |
| Sales/Maturities of Investments | $128M |
| Other Investing Activities | $43.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24M |
| Net Debt Issuance | -$204.0K |
| Common Stock Repurchased | -$16M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | -$42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $129M |
| Short-Term Investments | $175M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $607M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $924M |
| PP&E (Net) | $869M |
| Goodwill | $445M |
| Intangible Assets | $231M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $132M |
| Short-Term Debt | $621.0K |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $43M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $317M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $73M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $537M |
| TOTAL LIABILITIES | $854M |
| Common Stock | $67.0K |
| Additional Paid-In Capital | $720M |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | -$402M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $558M |
| Net Debt | $429M |