| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $480M | $515M | $418M | -6.7% | 14.8% |
| Op. Income | $39M | $53M | $30M | -25.6% | 32.3% |
| Gross Margin | 40.4% | 38.2% | 39.4% | 2.2pp | 1.0pp |
| Net Margin | 6.6% | 8.2% | 5.5% | -1.6pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.51 | $0.68 | $0.37 | -25.0% | 37.8% |
| Free Cash Flow | -$35M | $48M | -$18M | -173.5% | -91.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $480M |
| Cost of Revenue | $286M |
| GROSS PROFIT | $194M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $142M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $155M |
| Cost & Expenses | $441M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $480M |
| Cost of Revenue | $286M |
| GROSS PROFIT | $194M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $142M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $155M |
| Cost & Expenses | $441M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$51.0K |
| Other Non-Cash Items | -$24.0K |
| Change in Working Capital | -$43M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$36M |
| Acquisitions (Net) | $100.0K |
| Purchases of Investments | -$46M |
| Sales/Maturities of Investments | $70M |
| Other Investing Activities | $24M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$263.0K |
| Common Stock Repurchased | -$13M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $160M |
| Short-Term Investments | $104M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $532M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $806M |
| PP&E (Net) | $711M |
| Goodwill | $445M |
| Intangible Assets | $231M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $105M |
| Short-Term Debt | $554.0K |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $289M |
| Long-Term Debt | $957.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $71M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $465M |
| TOTAL LIABILITIES | $754M |
| Common Stock | $67.0K |
| Additional Paid-In Capital | $691M |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | -$342M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $489M |
| Net Debt | $330M |