| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.8B | — | $1.8B | — | -3.1% |
| Op. Income | $205M | — | $278M | — | -26.3% |
| Gross Margin | 38.9% | — | 40.0% | — | -1.1pp |
| Net Margin | 9.0% | — | 13.4% | — | -4.4pp |
| EPS (Diluted) | $2.43 | — | $3.68 | — | -34.0% |
| Free Cash Flow | $10M | — | $331M | — | -97.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $681M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $448M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $477M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $205M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $209.0K |
| Other Income/Expenses | -$209.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $204M |
| Income Tax Expense | $47M |
| Net Income from Continuing Ops | $157M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $157M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $157M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $214M |
| EBITDA | $239M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $681M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $448M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $477M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $205M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $209.0K |
| Other Income/Expenses | -$209.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $204M |
| Income Tax Expense | $47M |
| Net Income from Continuing Ops | $157M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $157M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $157M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $214M |
| EBITDA | $239M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $157M |
| Depreciation & Amortization | $25M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $43.0K |
| Change in Working Capital | -$147M |
| OPERATING CASH FLOW | $45M |
| Capital Expenditure | -$35M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | -$684.0K |
| Common Stock Repurchased | -$220M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$213M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$200M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $247M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $467M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $727M |
| PP&E (Net) | $568M |
| Goodwill | $445M |
| Intangible Assets | $231M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $107M |
| Short-Term Debt | $332.0K |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $34M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $263M |
| Long-Term Debt | $719.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $66M |
| Other Non-Current Liabilities | -$716.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $421M |
| TOTAL LIABILITIES | $684M |
| Common Stock | $67.0K |
| Additional Paid-In Capital | $664M |
| Retained Earnings | $884M |
| Treasury Stock | -$260M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $432M |
| Net Debt | $185M |