| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $172M | $166M | $159M | 3.3% | 8.4% |
| Op. Income | $69M | $70M | $56M | -1.6% | 21.4% |
| Gross Margin | 77.2% | 77.1% | 75.8% | 0.1pp | 1.4pp |
| Net Margin | 39.2% | 38.8% | 33.0% | 0.4pp | 6.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.41 | $1.35 | $1.10 | 4.4% | 28.2% |
| Free Cash Flow | $37M | $18M | $58M | 114.0% | -35.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $172M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $103M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | $84M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $67M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $80M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $172M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $103M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | $84M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $67M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $80M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $67M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$601.0K |
| Change in Working Capital | -$34M |
| OPERATING CASH FLOW | $52M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$153M |
| Sales/Maturities of Investments | $75M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$93M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$21M |
| Other Financing Activities | -$44.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$21M |
| FREE CASH FLOW | $37M |
| Net Change in Cash | -$62M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $96M |
| Short-Term Investments | $429M |
| Net Receivables | $147M |
| Inventory | $208M |
| Other Current Assets | $130M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $224M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $70M |
| Long-Term Investments | $432M |
| Tax Assets | $83M |
| Other Non-Current Assets | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $921M |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $36M |
| Other Current Liabilities | $28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $126M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $72M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $92M |
| TOTAL LIABILITIES | $217M |
| Common Stock | $489.0K |
| Additional Paid-In Capital | $732M |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | -$41M |
| Accum. Other Comp. Income | $153.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | -$78M |