| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$3M | — | -$431.0K | — | -518.8% |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | — | $-0.04 | — | -500.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$326.4K | — | -249.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $10.1K |
| GROSS PROFIT | -$10.1K |
| R&D Expenses | $139.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$160.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$25.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $10.1K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $10.1K |
| Stock-Based Compensation | $421 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $459.7K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$4.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$11.5K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$8 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$8 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $570.9K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$561.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $76.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $104.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $104.6K |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $211.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $64.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $112M |
| Additional Paid-In Capital | $67M |
| Retained Earnings | -$106M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$67M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $98.8K |
| Net Debt | -$7M |