| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $510M | $481M | $383M | 6.0% | 33.2% |
| Op. Income | -$158M | -$207M | -$214M | 23.8% | 26.5% |
| Gross Margin | 72.7% | 71.4% | 68.8% | 1.4pp | 3.9pp |
| Net Margin | -30.0% | -43.4% | -63.0% | 13.5pp | 33.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.96 | $-1.32 | $-1.56 | 27.3% | 38.5% |
| Free Cash Flow | $73M | $6M | $5M | 1114.8% | 1381.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $510M |
| Cost of Revenue | $139M |
| GROSS PROFIT | $371M |
| R&D Expenses | $154M |
| Selling & Marketing | $273M |
| General & Administrative | $86M |
| SG&A Expenses | $359M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $528M |
| Cost & Expenses | $667M |
| OPERATING INCOME | -$158M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$149M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$153M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$153M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$153M |
| D&A | $26M |
| EBIT | -$146M |
| EBITDA | -$120M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$153M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $165M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $28M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $76M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $60.0K |
| Purchases of Investments | -$539M |
| Sales/Maturities of Investments | $459M |
| Other Investing Activities | -$730.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$83M |
| Net Debt Issuance | $5.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $14M |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | $73M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $264M |
| Short-Term Investments | $2.3B |
| Net Receivables | $481M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $168M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.2B |
| PP&E (Net) | $181M |
| Goodwill | $5.4B |
| Intangible Assets | $241M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $256M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.1B |
| TOTAL ASSETS | $9.3B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1.2B |
| Other Current Liabilities | $107M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| Long-Term Debt | $2.2B |
| Deferred Revenue NC | $18M |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.8B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $8.0B |
| Retained Earnings | -$2.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$33M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9.3B |
| Total Debt | $2.4B |
| Net Debt | $2.1B |