| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | $30M | $34M | 8.9% | -2.9% |
| Op. Income | $206.8K | -$4M | -$29M | 105.6% | 100.7% |
| Gross Margin | 38.5% | 34.1% | -27.7% | 4.4pp | 66.2pp |
| Net Margin | -12.2% | 6.9% | -71.7% | -19.0pp | 59.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $0.02 | $-0.30 | -292.7% | 87.8% |
| Free Cash Flow | $5M | -$4M | -$17M | 246.1% | 130.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $703.0K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $206.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $21.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $798.7K |
| Deferred Income Tax | $21.9K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$14M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$118.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $731 |
| NET CASH FROM FINANCING | $30M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $78M |
| Short-Term Investments | $600.0K |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $60M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $192M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $30M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $398.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $106M |
| TOTAL ASSETS | $298M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $43.8K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $18.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $35M |
| TOTAL LIABILITIES | $74M |
| Common Stock | $623M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$427M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $27M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $224M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $224M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $298M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$75M |