| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $1M | — | 19.6% | — |
| Op. Income | -$525.9K | $514.7K | — | -202.2% | — |
| Gross Margin | 34.2% | 92.3% | — | -58.1pp | — |
| Net Margin | -33.9% | 33.5% | — | -67.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $0.01 | — | -583.3% | — |
| Free Cash Flow | -$7M | -$2M | — | -238.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $558.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $488.5K |
| General & Administrative | $554.5K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$525.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $73.8K |
| Other Income/Expenses | -$26.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$553.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$553.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$553.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$553.0K |
| D&A | $221.5K |
| EBIT | -$479.1K |
| EBITDA | -$257.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$552.6K |
| Depreciation & Amortization | $221.5K |
| Stock-Based Compensation | $200.2K |
| Deferred Income Tax | -$47.1K |
| Other Non-Cash Items | $567.7K |
| Change in Working Capital | $256.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $646.3K |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$512.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $47.1K |
| Other Investing Activities | -$464.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$621.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $407.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $42M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $251.9K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $42M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $37M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $42M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $1M |