| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $395M | — | $386M | — | 2.4% |
| Op. Income | $30M | — | $17M | — | 71.3% |
| Gross Margin | 48.3% | — | 38.6% | — | 9.7pp |
| Net Margin | 5.8% | — | 6.9% | — | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.75 | — | $0.90 | — | -16.7% |
| Free Cash Flow | -$49M | — | -$19M | — | -153.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $395M |
| Cost of Revenue | $204M |
| GROSS PROFIT | $191M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $112M |
| Operating Expenses | $161M |
| Cost & Expenses | $365M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $319M |
| Interest Expense | $188M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $395M |
| Cost of Revenue | $204M |
| GROSS PROFIT | $191M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $112M |
| Operating Expenses | $161M |
| Cost & Expenses | $365M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $319M |
| Interest Expense | $188M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $742.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$59M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$44M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12.6B |
| Sales/Maturities of Investments | $12.9B |
| Other Investing Activities | $49M |
| NET CASH FROM INVESTING | $389M |
| Net Debt Issuance | -$119M |
| Common Stock Repurchased | -$182.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$135M |
| FREE CASH FLOW | -$49M |
| Net Change in Cash | $211M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $277M |
| Short-Term Investments | $150.0K |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $311M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6.1B |
| Tax Assets | $32M |
| Other Non-Current Assets | $80M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.2B |
| TOTAL ASSETS | $6.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $3.7B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.5B |
| Long-Term Debt | $282M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $413M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $695M |
| TOTAL LIABILITIES | $6.2B |
| Common Stock | $26M |
| Additional Paid-In Capital | $259M |
| Retained Earnings | $78M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | -$83M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $330M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $330M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.6B |
| Total Debt | $4.0B |
| Net Debt | $3.8B |