| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $8M | $17M | -3.9% | -54.3% |
| Op. Income | -$12M | -$11M | -$82M | -11.0% | 85.3% |
| Gross Margin | 3.2% | -5.2% | -3.0% | 8.4pp | 6.2pp |
| Net Margin | -68.4% | -122.8% | -455.1% | 54.4pp | 386.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.12 | $-1.00 | 47.0% | 93.8% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$21M | -$4M | 42.1% | -219.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $244.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $928.1K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $334.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$198.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $334.7K |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $266.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $575.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$66.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $52M |
| PP&E (Net) | $386M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $23M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $461M |
| TOTAL ASSETS | $513M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $194.2K |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $34M |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $90M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $581M |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | -$200M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $392M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $392M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $513M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$28M |