| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $487.0K | $523.0K | $511.0K | -6.9% | -4.7% |
| Op. Income | -$13M | -$15M | -$12M | 16.3% | -2.0% |
| Gross Margin | 76.8% | 76.1% | 75.1% | 0.7pp | 1.6pp |
| Net Margin | -2690.3% | -2976.5% | -2509.2% | 286.1pp | -181.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $-0.54 | $-0.52 | 18.5% | 15.4% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$16M | -$8M | 33.3% | -32.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $487.0K |
| Cost of Revenue | $113.0K |
| GROSS PROFIT | $374.0K |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $903.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $104.0K |
| Interest Expense | $490.0K |
| Other Income/Expenses | -$386.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $528.0K |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $528.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $99.0K |
| Change in Working Capital | -$17.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$564.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $117.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$450.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $625.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $226.0K |
| Inventory | $122.0K |
| Other Current Assets | $108.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $43M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $55M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $29M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $263M |
| Retained Earnings | -$237M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $55M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | -$24M |