| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $477.0K | $441.0K | — | 8.2% | — |
| Op. Income | -$9M | -$11M | — | 16.8% | — |
| Gross Margin | 76.5% | 76.2% | — | 0.3pp | — |
| Net Margin | -2011.7% | -2595.2% | — | 583.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | $-0.46 | — | 15.2% | — |
| Free Cash Flow | -$8M | -$10M | — | 18.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $477.0K |
| Cost of Revenue | $112.0K |
| GROSS PROFIT | $365.0K |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$1.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $69.0K |
| Interest Expense | $426.0K |
| Other Income/Expenses | -$358.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $216.0K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $216.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $16.0K |
| Other Non-Cash Items | $35.0K |
| Change in Working Capital | $629.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$869.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | $2.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $78.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $78.0K |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52M |
| Short-Term Investments | $24M |
| Net Receivables | $243.0K |
| Inventory | $126.0K |
| Other Current Assets | $708.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $77M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $82M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $32.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $20M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $223M |
| Retained Earnings | -$161M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $62M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $62M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $82M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$37M |