| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $15M | $13M | -0.2% | 10.5% |
| Op. Income | -$32M | -$20M | -$23M | -57.7% | -40.2% |
| Gross Margin | 91.0% | 90.6% | 90.9% | 0.4pp | 0.1pp |
| Net Margin | -438.9% | -197.4% | -226.7% | -241.5pp | -212.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.49 | $-0.20 | $-0.39 | -145.0% | -25.6% |
| Free Cash Flow | -$34M | -$23M | -$23M | -49.0% | -46.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$33M |
| INCOME BEFORE TAX | -$65M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $920.0K |
| EBIT | -$61M |
| EBITDA | -$60M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$65M |
| Depreciation & Amortization | $920.0K |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $35M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$34M |
| Capital Expenditure | -$255.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$255.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $321M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | $287M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $483M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $520M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $539M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $263.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $66M |
| Deferred Revenue NC | $14M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $107M |
| TOTAL LIABILITIES | $131M |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$762M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $408M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $408M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $539M |
| Total Debt | $74M |
| Net Debt | -$408M |